Търсене в този блог

понеделник, 29 декември 2014 г.

Пияни свински пържоли със сушени домати и гъби

По принцип след коледното освинване обикновено остават доста меса. В моя случай – готови начукани и овкусени със сол и черен пипер свински пържоли. От друга страна аз много мразя да работя (макар и вкъщи) между Коледа и Нова година, а днес ми се наложи именно това. Но не ми се работеше, а навън термометърът показваше -6 °С, а според компютъра се било усещало като -12 °С. Така че, гледайки снежинките на парцали, работата само я започнах, тъй като не потръгна. От друга страна времето бе красиво, но само през прозореца. Така днешния ми житейски път логически стигна до отворената врата на хладилника…
Погледът ми попадна на останалите свински пържоли, но не ми се пускаше скарата в кучешкия студ навън, а и не ми се ядеше чорбеста манджа. Затова реших да импровизирам с наличните вкъщи продукти. А резултатът, който нарекох поетично „пияни свински пържоли“, се оказа повече от успешен, така че го споделям с удоволствие! Станаха толкова вкусни, че дори и главоболието, с което се събудих, ми мина…

Необходими продукти:
свински пържоли – вид и количество според вкусовите предпочитания (аз предпочитам вратните), важното е да могат да покриват дъното на тигана с капак, без да се застъпват и без да остава много свободно място (ако трябват повечко – на два пъти, рецептата не отнема време)
сушени домати в зехтин – на око, да има, никога не са излишни
гъби – примерно 15-на дребни печурки, в моя случай мариновани, тъй като нямах пресни
червено вино – около 150 мл.
подправки – сол и черен пипер на вкус

Приготвяне
Най-напред пържолите се начукват качествено, така че от пържола с дебелина 1 см да се получат не по-дебели от 4-5 мм, което означава да станат двойни по площ (излишно е предполагам да напомням, че първо се млатят здравата с големите зъби на чука, а след това се „оформят“ с дребните). Посоляват се от двете страни на вкус равномерно със сол и черен пипер, след което се нареждат плътно една върху друга (въпреки, че се нареждат една върху друга, СЕ ОВКУСЯВАТ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО И ОТ ДВЕТЕ СТРАНИ!). Така наредени се оставят най-малко за една нощ в хладилник, като се покриват за да не изсъхнат. Това време е необходимо за да се разтвори солта и да дифундира равномерно, както и вълшебството на аромата на черния пипер. На другия ден (или когато там се падне) в тиган с незалепващо покритие се отсипват една – една и половина лъжици от зехтина на сушените домати, загрява се и пържолите се обръщат за по няколко секунди от двете страни в мазнината да се запечатат. Много е важно да не се оставят да се пържат дълго, тъй като ще изсъхнат! След това се добавят доматите, нарязаните гъби и виното, като се изсипват равномерно направо върху пържолите. Огънят се намалява в момента, когато течността кипне, тиганът се покрива с капака и се оставят да се задушават докато водата от виното се изпари ПОД КАПАК. Готови са когато останат само на мазнина. Важно е огънят да е слаб, тъй като това ще изпари виното по-бавно и ще му даде време да овкуси месото. Също така на слабия огън пържолите няма да започнат да се пържат, което ще ги изсуши.

Да ви е сладко! Работата не е заек да избяга, така че може да ги преглъщате с останалото червено вино…

Няма коментари:

Публикуване на коментар