Търсене в този блог

неделя, 6 май 2012 г.

Печена агнешка главичка



Това е рецпта бърза, лсна и вкусна… Или поне лесна и вкусна. Освен това е типичен пример за това как, колкото по-малко подправки и приготовления има, толкова по-вкусно става…
Значи взимат се необходимия брой главички (да речем на човек по една, че ако двама си делят една, може да се стигне до конфликт). Гледа се да са агнешки, което се познава по размера и по това, че черепът им отгоре е относително мек (шилешките и овчите също стават, но не завиждам на този, който трябва да отвори овча глава за да ѝ извади мозъка!) Измиват се много старателно, ако има съсиреци, а освен това с остро ножче се и почистват, ако има останала кожа с козина по тях. Отцеждат се от водата от миенето, след което се осоляват със смес от сол, черен пипер и много малко червен пипер. Поставят се в дълбока тава с капак (може и йенски съд), на чието дъно са поставени няколко стръка девесил. Налива се малко вода на дъното (около 0.5 см), похлупват се и се пекат на 135 °С в продължение на 2.5 – 3 часа. През това време те се задушават и поемат от аромата на девесила и останалите подправки. Капакът се маха, а температурата се повишава на 200-220 °С с вентилатор. Оставят се така за още около 30 мин. докато се запекат и хванат коричка. През това време водата трябва да се е изпарила почти напълно.
Когато главичките са агнешки и са добре опечени, месото им пада само, а черепът се отваря съвсем лесно без да е необходима употребата на ударно-пробивни инструменти.
Добър апетит!

неделя, 15 април 2012 г.

Великденски козунак

Великден е и всички са се юрнали на козунаците – кой си ги купува готови, кой си ги прави сам… Разбирам тези, които си ги купуват готови – играчката и усилията (включително физическите) са големи. Ама аз чувствам празника повече празник, ако сам си приготвя козунака…
Преди обаче да споделя рецептата ми, първо ще направя едно уточнение – в тази рецепта количествата няма да са точни, тъй като има много променливи – вид брашно, големина на яйцата и други. Така че всичко ще е „около”, но пък докато се получи! 

Продукти
Брашно – около 1,5 кг (винаги тръгвам от 1 кг, но пък отива поне още половин в процеса на месене)
яйца – минимум 7, ако са големи, но по-добре да са повечко, все пак е празничен хляб
мляко – 300-400 мл (тестото ще си каже, ако му е необходимо повече, освен това зависи и от броя и размера на яйцата)
мазнина – по около 80 гр. свинска мас, масло и олио
мая – половин кубче жива
ванилия или ванилова захар – едно пакетче
захар – около 300 гр
стафиди – около 100 гр
орехи – около 200-250 гр
шипков мармалад – 2 бурканчета от около 220 гр
бадеми – около 60-70 гр, за предпочитане сурови

Приготвяне
Най-напред маята се разтваря в малка чашка мляко с две лъжички захар, след което се оставя да втаса около половин час. Следват бадемите, които се накисват в леко топла вода с цел в последствие да бъдат обелени от ципите. Необходимо е до поседят известно време, примерно докато се меси козунака. Идва ред на разтапянето на маслото и свинската мас, което трябва да е внимателно, ако се прави в микровълнова фурна, защото маста има неприятното свойство да „експлодира”, след което следва досадно чистене. Тези две мазнини се стапят заедно, след което се оставят настрани да поизстинат. Месенето на самото тесто започва, като в голям съд се сложи 1 кг. брашно (вторият пакет стои в близост в готовност отворен), яйцата (като предварително се отделят два жълтъка за намазване), около 250 мл мляко, 250 гр. захар, ванилията и втасалата мая (която трябва да е увеличила обема си поне 2 пъти!). Меси се докато се получи относително хомогенна лепкава каша, към която се добавят малко по малко мазнината. След като лепкавото тесто изпие и мазнината, обикновено се налага добавянето на още брашно, а пък след него, ако стане много гъсто, на още мляко. Така винаги успявам да направя тесто за два големи козунака, вместо един… 

В крайна сметка, след като се получи хубаво тесто, започва истинското месене. Меси се дъго и продължително, като от време на време тестото се бие силно в масата (поне 100 пъти) на серии от по 10 пъти. Доказателство, че тестото е умесено достатъчно, е болката в мишниците и предмишниците, получена в резултат на умората, както и изпотяването и запъхтяването на месещия. След като се получи идеалното тесто, то се оставя да втаса минимум 30-40 мин, през което време може да си починете на чаша кафе...
Докато тестото втасва и си пиете кафето, за да не стоите съвсем бездейно, счуквате орехите на дребно и да ги размесвате с двете бурканчета мармалад. Трябва да се получи гъста плънка, която в никакъв случай не трябва да е течлива. Ако тече, слагайте още орехи! Забравих също така да спомена, че докато си почивате, за да не ви е скучно, може до обелите бадемите с помощта на малко ножче.

След втасването, ако ви се получи, както на мен тесто за два козунака, добавяте стафидите, размесвате го докато те се разпределят равномерно и го разделяте на две половинки. След това всяка половинка се разделя на три равни части, които се поомесват леко, след което се разстилат с помощта на голяма чаша на ленти с дължина около 60-70 см и широчина около 12 см (точилката не е удобна понеже лентите за всеки козунак са 3 и ще пречи). Във всяка лента се прави по средата ивица от около 1/6 от плънката от орехи и мармалад, след което внимателно лентата се затваря на руло, като се внимава да не се разкъса и да не изтече плънката. След като се получат трите рула от тесто с плънка, от тях се заплита плитката на козунака, който се оставя да втаса още поне около 30 мин. Вече втасалия козунак се намазва с разбитите жълтъци, които бяха отделени предварително, върху него се подреждат бадемите разделени по дължина на половинки, а накрая се поръсва плътно със захар. Пече се на около 170 °С за около 45 мин. Готовността се определя с клечка за зъби.

Да ви е сладко!

неделя, 4 март 2012 г.

Биволска плескавица


Това е поредната „диетична“ рецепта. Няма какво да се говори – името обяснява всичко. Приготвих я с кайма от биволско месо.

Продукти
1 кг. биволска кайма (става и с телешка, идеята е да е по-сухо месо)
250 гр. бекон
250 гр. кашкавал
1-2 зелени люти чушки
сол
черен пипер
червен пипер
няколко скилидки чесън (може и 1 супена лъжица на прах)
зеленчуков бульон на прах

Приготвяне


Каймата се размесва със ситно нарязаните чушки, чесън , сол и черен пипер на вкус. Отделно беконът и кашкавалът се нарязват на ситно и се размесват добре с червения пипер и бульона. Каймата се разделя на 4 равни части за всяка плескавица. Всяка една четвъртина в последствие се разделя на две части – по-голяма и по-малка. Върху дъска от тях се правят две тънки „панички“. Върху по-голямата от тях се поставя една четвърт от плънката от бекон, кашкавал и подправки, след което се похлупва с по-малката. Двете части се съединяват чрез подгъване на долната част върху горната и притискане. Пече се на скара или още по-лесно на фурна 200 градуса в тава върху метална скара. След около 20 – 25 мин. е готово.

вторник, 28 февруари 2012 г.

Патешки сърца в масло


Това е една бърза и лесна рецепта, която се получи неочаквано вкусна и за мен...
Преди известно време бях купил замразени патешки сърца без ясната идея как да ги сготвя, след което ги забравих във фризера. И така до преди няколко дни, когато се оказа, че нямам нищо за готвене. Реших обаче да не ги правя традиционно по селски, а по някакъв по-различен начин. Естествено на помощ ми се притече Интернет, където една от рецептите ме заинтригува със своята простота, но ми харесаха няколко други момента от други рецепти. В крайна сметка компилирах следното:

Необходими продукти
1 кг. патешки сърца (не е необходимо да уточнявам, че са замразени защото други няма откъде да се намерят)
125 г. краве масло
3 супени лъжици соев сос
1 лимон
сол
черен пипер

Приготвяне
Сърцата се размразяват (в моя случай на микровълновата фурна в режим размразяване, че бях гладен и бързах), разрязват се на половинки по дължина, след което се измиват от кръвта и отцеждат леко. Към тях се добавя соевия сос, размесват се хубаво с него и се оставят да попие 10-15 мин. Маслото се стапя в голям тиган с дебело дъно и капак и, когато започне да цвърчи, се добавят сърцата. Обръщат се първоначално докато се запържат леко и се добавят сол и смлян черен пипер на вкус. Похлупват се с капака, след което се оставят да се задушат на малко по-слаб огън за 30-35 мин. като се разбъркват от време на време. След това се добавя сока от изцедения лимон, разбъркват се и се оставят за се задушават още 5 мин. И готово!
Да Ви е сладко! Аз ги сервирах с картофена салата с праз и зехтин. Получи се добра комбинация.

четвъртък, 23 февруари 2012 г.

Малинова / орехова тарта


Защо тарта ли? Ами че за по фЙешън нЕк’ си… Иначе по нашенски е маслен пай, ама то и „пай” не е особено нашенско… Както и да е – крайно време беше да се пробвам и на сладкарското поприще. Впрочем оригиналната рецепта е находка на любимата, ама аз нейния вариант съм го виждал само на снимка за момента, а и се оказа, че за разлика от Финско, тук е относително трудно да се намерят замразени малини.
Тази рецепта първо я пробвах в малинов вариант, след което ми се стори, че тя няма да стане по-малко сладка, ако я модифицирам с карамел с орехи, но поне ще имам усещането, че ям нещо полезно заради ядките…
Но стига толкова лирически отклонения!

Продукти:
250 гр. брашно
230 / 335 гр. масло (а НЕ омразния и ВРЕДЕН маргарин!!!)
30 / 240 гр. захар
1 ванилия
буркан сладко от малини (на кутията пишеше, че е 360 гр.)
/ 120 мл. сметана за готвене (реших, че може и да не е сладка)
/ 250 гр. орехи

Приготовление:
Най напред се приготвя самия пай. За целта се смесват 250 гр. брашно, 230 гр. масло, 30 гр. захар и една ванилия. Меси се първоначално с вилица, а по някое време се продължава с ръце, докато се получи хомогенно тесто (не лепне особено заради маслото). Разстила се равномерно в тортена форма (например като се разточи вътре във формата с чаша), като накрая се оформя ръб висок около 0.5 – 1 см. Ако се приготвя малиновия вариант, върху разстланото тесто се намазва равномерно сладкото от малини, като се внимава да не прелива от ръба. Пече се 10-12 мин в предварително загрята фурна на 190 °С.
Ако не ви мързи и сте избрали ореховия вариант, докато се пече тестото, се приготвя гъст карамелов сироп. За целта 210 гр. захар се разтапят на котлон в дебел тиган. В момента, в който захарта се разтопи и карамелизира, се добавя маслото, като се бърка през цялото време с дървена лъжица (почва да кипи и да се вдига пара, ама не се стряскайте). Веднага след това се добавя и сметаната и се бърка докато спре да кипи и да се вдига пара. Накрая се добавят предварително счуканите на едро орехи. Процедурата трае около 10 мин., през което подложката трябва да се е опекла. Полученият полутечен орехов крокан се разстила върху опечения пай и се пече още 2-3 мин за да „оженят” съставките, както казват във френските кулинарни предавания.
Накрая се оставя да изстине, след което, уви, се оставя поне за една нощ в хладилник. Може да се гарнира със ванилов сладолед или разбита сметана. Яде се по малко, че хем е отровно сладко, хем е блажничко. Но пък е много добро за силно италианско еспресо!