Търсене в този блог

вторник, 28 февруари 2012 г.

Патешки сърца в масло


Това е една бърза и лесна рецепта, която се получи неочаквано вкусна и за мен...
Преди известно време бях купил замразени патешки сърца без ясната идея как да ги сготвя, след което ги забравих във фризера. И така до преди няколко дни, когато се оказа, че нямам нищо за готвене. Реших обаче да не ги правя традиционно по селски, а по някакъв по-различен начин. Естествено на помощ ми се притече Интернет, където една от рецептите ме заинтригува със своята простота, но ми харесаха няколко други момента от други рецепти. В крайна сметка компилирах следното:

Необходими продукти
1 кг. патешки сърца (не е необходимо да уточнявам, че са замразени защото други няма откъде да се намерят)
125 г. краве масло
3 супени лъжици соев сос
1 лимон
сол
черен пипер

Приготвяне
Сърцата се размразяват (в моя случай на микровълновата фурна в режим размразяване, че бях гладен и бързах), разрязват се на половинки по дължина, след което се измиват от кръвта и отцеждат леко. Към тях се добавя соевия сос, размесват се хубаво с него и се оставят да попие 10-15 мин. Маслото се стапя в голям тиган с дебело дъно и капак и, когато започне да цвърчи, се добавят сърцата. Обръщат се първоначално докато се запържат леко и се добавят сол и смлян черен пипер на вкус. Похлупват се с капака, след което се оставят да се задушат на малко по-слаб огън за 30-35 мин. като се разбъркват от време на време. След това се добавя сока от изцедения лимон, разбъркват се и се оставят за се задушават още 5 мин. И готово!
Да Ви е сладко! Аз ги сервирах с картофена салата с праз и зехтин. Получи се добра комбинация.

четвъртък, 23 февруари 2012 г.

Малинова / орехова тарта


Защо тарта ли? Ами че за по фЙешън нЕк’ си… Иначе по нашенски е маслен пай, ама то и „пай” не е особено нашенско… Както и да е – крайно време беше да се пробвам и на сладкарското поприще. Впрочем оригиналната рецепта е находка на любимата, ама аз нейния вариант съм го виждал само на снимка за момента, а и се оказа, че за разлика от Финско, тук е относително трудно да се намерят замразени малини.
Тази рецепта първо я пробвах в малинов вариант, след което ми се стори, че тя няма да стане по-малко сладка, ако я модифицирам с карамел с орехи, но поне ще имам усещането, че ям нещо полезно заради ядките…
Но стига толкова лирически отклонения!

Продукти:
250 гр. брашно
230 / 335 гр. масло (а НЕ омразния и ВРЕДЕН маргарин!!!)
30 / 240 гр. захар
1 ванилия
буркан сладко от малини (на кутията пишеше, че е 360 гр.)
/ 120 мл. сметана за готвене (реших, че може и да не е сладка)
/ 250 гр. орехи

Приготовление:
Най напред се приготвя самия пай. За целта се смесват 250 гр. брашно, 230 гр. масло, 30 гр. захар и една ванилия. Меси се първоначално с вилица, а по някое време се продължава с ръце, докато се получи хомогенно тесто (не лепне особено заради маслото). Разстила се равномерно в тортена форма (например като се разточи вътре във формата с чаша), като накрая се оформя ръб висок около 0.5 – 1 см. Ако се приготвя малиновия вариант, върху разстланото тесто се намазва равномерно сладкото от малини, като се внимава да не прелива от ръба. Пече се 10-12 мин в предварително загрята фурна на 190 °С.
Ако не ви мързи и сте избрали ореховия вариант, докато се пече тестото, се приготвя гъст карамелов сироп. За целта 210 гр. захар се разтапят на котлон в дебел тиган. В момента, в който захарта се разтопи и карамелизира, се добавя маслото, като се бърка през цялото време с дървена лъжица (почва да кипи и да се вдига пара, ама не се стряскайте). Веднага след това се добавя и сметаната и се бърка докато спре да кипи и да се вдига пара. Накрая се добавят предварително счуканите на едро орехи. Процедурата трае около 10 мин., през което подложката трябва да се е опекла. Полученият полутечен орехов крокан се разстила върху опечения пай и се пече още 2-3 мин за да „оженят” съставките, както казват във френските кулинарни предавания.
Накрая се оставя да изстине, след което, уви, се оставя поне за една нощ в хладилник. Може да се гарнира със ванилов сладолед или разбита сметана. Яде се по малко, че хем е отровно сладко, хем е блажничко. Но пък е много добро за силно италианско еспресо!