Търсене в този блог

понеделник, 20 ноември 2017 г.

ВИТА БАНИЦА С МЕСО НА ТИГАН



Ако трябва да съм честен, да си призная, миналата седмица витата баница със сирене на тиган се беше чиста проба дали може да се направи вита баница с готови фини кори на тиган. И понеже се получи добре, взех, че осъществих идеята ми в нейната цялост… Нищо, че са пости – на болните им е разрешено да не постят, а лакомията е лоша болест, от която страдам!

Необходими продукти:
1 пакет фини точени готови кори за баница
500 гр. телешка кайма
3 яйца
1 прилична глава лук
4-5 скилидки чесън
100-150 мл. олио за мазане
сол
черен пипер
червен пипер

Приготвяне
Започва се с яйцата, които се сваряват твърди и се нарязват на ситно.


Лукът се обелва и нарязва на не много дребни парчета, а чесънът – на ситно.




Лукът и чесънът се запържват в колкото се може по-малко олио до златисто.



Като стане готово, към тях се добавя каймата, която се мачка и пържи с дървена лъжица, така че да стане на дребни бучици. Добавят се подправките в количества на вкус и се задушава още няколко минути.


Когато стане готова, каймата се размесва в купа с яйцата.


Корите се разстилат. Най-горната се обръща на половина и под обърнатата половина се маже олио с четка втората кора. Горната кора се разпъва и процедурата с намазването се повтаря от другата страна (виж витата баница със сирене на тиган, макар и там да се прави с масло). Върху най-горната кора се разстила около 1/7 от плънката от кайма и яйца, навива се на руло, след което самото руло се навива върху тигана, който също трябва да е намазан с олио (аз използвах тигана, в който приготвих плънката, като за да си остане мазен, но да не тече олио от него, само го избърсах с домакинска хартия). Процедурата се повтаря с 3-тата и 4-тата кора и т.н. докато свършат корите, след което отгоре се намазва с олио.


Слага се на студен котлон под капак и се включва на средна степен (при мен 5 от общо 9).

Както и при баницата със сирене, отне ми точно 25 мин. от долната страна (все пак докато си налучкате печката, по-добре е да проверявате след 15-тата минута, като използвате технологията за обръщането на баницата). Самото обръщане става с помощта на чиния (виж пак там). От другата страна ми отне пак точно 8 минути.
Е, стана превъзходно – точно както очаквах и каквото очаквах. Хем не беше мазна и не течеше олио, хем не беше и суха. Аз точно поради тази причина предпочитам телешката кайма за баница!
Добър апетит и не си изяждайте и пръстите  заедно с баницата!





неделя, 19 ноември 2017 г.

ПИЛЕШКИ СЪРЧИЦА „ПО СЕЛСКИ“



Това е една бърза, лесна  и елементарна рецепта. Освен това подходяща за всякакво пиене – ракия, червено, бяло, бира… Какво повече да иска човек?!

Необходими продукти:
600-700 гр. пилешки сърчица
1 голяма глава лук
1 голям морков
4-5 скилидки чесън
7-8 сушени домати в зехтин (може и консерва или пресни)
сол
черен пипер
червен пипер
чубрица

Приготвяне
Започва се със сърцата. Трябва да се накиснат за малко в студена вода, след което да се измият старателно. При миенето е добре всяко едно да се стисне поотделно под струята, тъй като в някои може да има съсиреци от кръв – при стискането те излизат.

Сваряват се за 10 мин. в подсолена вода, след което водата се отцежда.

Докато се варят морковът се прекарва през чопър или се нарязва на ръка на много ситно, а лукът - на тънки полумесеци. Скилидките чесън се нарязват на шайби.



Лукът, морковът и чесънът се запържват до омекване в сгорещено олио или зехтин (аз използвах този от сушените домати), след което се добавят сърцата (които трябва да са добре отцедени), доматите и подправките на вкус.




Задушават се още 10-на минути при непрекъснато разбъркване.

Наздраве и добър апетит!


вторник, 14 ноември 2017 г.

ВИТА БАНИЦА СЪС СИРЕНЕ НА ТИГАН



След като преди време поовладях технологията на наложените баници на тиган, които приготвях с пресни дебели домашни кори, печени на сач, оттогава ме глождеше мисълта за вита баничка на тиган – такава, която аз да си развивам, ядейки с пръсти и да си ги облизвам. С печените кори на сач реших, че няма да е добре, тъй като те са кръгли и масурите няма да са с еднаква дебелина по цялата им дължина. От друга страна се колебаех пред неизвестността какво би се случило с фините кори в тигана върху котлона. Е, днес се реших – какво толкова, най-много да приготвя храна за уличните кучета на стойност няколко лева. Преживяват се… А пък то взе че стана – няма как да се опише!

Необходими продукти:
1 пакет фини точени кори (15 листа)
300 гр. сирене
3 яйца
150 гр. кисело мляко
150 гр. масло

Приготвяне
Започва се с маслото, което се разтапя (примерно в микровълнова фурна) да си седи готово. В купа се натрошава сиренето и към него се добавят яйцата и киселото мляко. Размесват се добре.




Тиганът, който трябва да е с дебело дъно, че да разнася равномерно топлината от котлона, се намазва с разтопено масло.

Корите се разстилат. Най-горната се прегъва наполовина, след което втората под нея се намазва с масло в откритата част.

Следва обръщане на другата половина на най-горната кора, така че да се намаже и другата половина на тази под нея.

Горната кора се отваря, след което и тя се намазва с разтопено масло.

Върху нея се нахвърля около 1/7 от плънката (имах 15 кори, а за всеки масур се използват две) по дължина, като тя трябва да заеме около 2/3 от височината (горната 1/3 е да „запечата“ масура, че да не избива плънка от него).

Навива се на масур, който след това се навива около себе си в средата на тигана.
Процедурата се повтаря с 3-тата и 4-тата кора и така докато свършат (от 15-тата кора направих един по-тънък масур с по-малко плънка). Когато масурите се навиват в тигана, се внимава краищата им да се разминават поне на няколко сантиметра.
След като се навие цялата баница, тя се намазва отгоре с останалото разтопено масло.


Тиганът се слага на СТУДЕН котлон, който трябва да се настрои на средна степен (в моя случай 5-а от общо 9), след което се похлупва. Аз успях да уцеля точния момент за обръщането от раз на основата на аромата, пък и понатрупания опит, който се падна на 25-тата минута, но съветвам като начало да се проверява на всеки 10-на минути. Самото обръщане в тигана става с помощта на технологията на чинията – чиния с диаметър по-голям от тигана (трябва да е по-голям, че ако се накапете с разтопено масло боли зверски, а след това мехурите оставят белези), тиганът, заедно с чинията се обръща, така че баницата да падне върху него, след което баницата се „подхлъзва“ от неопечената страна обратно в тигана. Печенето от другата страна преди време установих, че отнема около 1/3 от времето за първата страна, така че проверих баницата на 8-та минута и тя се оказа идеално изпечена.


Еми няма какво повече да обяснявам – снимките, макар и правени само с телефон и необработени, говорят достатъчно. Мога само да кажа, че и вкусът и ароматът не отстъпват на визията. А цялата подготовка, заедно с печенето, отнеха под 45 минути… J
Да ви е сладко!



събота, 11 ноември 2017 г.

ПИЛЕ В СТОМНА С ПУШЕНО СИРЕНЕ, КОЛБАС И БЕКОН



Това е една стара, вкусна и много любима семейна рецепта, която кой знае защо, не бях приготвял от години. Е, преди известно време се сетих за нея и не мирясах докато не я приготвя. Пък и е подходяща за студено време, тъй като е калорична. Да не говорим за особения привкус, който всяко ястие, приготвено на бавен огън в глинен съд, има!

Необходими продукти:
1 цяло пиле от около 1,2 кг. (или само части от него, съответстващи на него по количество)
250 гр. бекон
200 гр. пушена наденица (или друг колбас)
200 гр. пушено сирене
1 глава лук
1 глава чесън
3-4 супени лъжици сушени домати в зехтин (олио)
1 ч.л. сол
1 ч.л. черен пипер
1 ч.л. червен пипер
лют червен пипер (по желание според вкуса)
1 ч.л.  ронена чубрица

Приготвяне
Започва се със стомната (гърнето), която трябва да е с капак и с достатъчно голям отвор, така че парчетата пиле да минават през него.

Обикновено се налага да се измие, тъй като се използва рядко, но това оставям на лична преценка. Поради някаква магия на печената глина обаче, колкото по-стара и повече използвана е стомната, толкова по-вкусно става ястието – емпирично установен факт! Пилето се нарязва на парчета.

В случая, тъй като никой вкъщи не е фен на бялото месо, вместо пиле нарязах на половинки два огромни бута. Слага се в стомната.

Върху него се поставят нарязания лук, нарязаното пушено сирене (в случая използвах пушен кашкавал, тъй като се оказа, че вече е почти невъзможно да се намери истинското пушено сирене от едно време – онова, което беше опаковано с восъчна хартия), беконът, наситнен на кубчета, нарязаната наденица, доматите (без да се взима много от мазнината, но и без да се отцеждат), изчистените и нарязана на две на три скилидки чесън и подправките.













Стомната се похлупва с капака и се разтърсва силно 10-20 пъти, така че нещата в нея да се размесят добре (резултатът се проверява ;) ), след което, за да не се спука, се слага похлупена в студена фурна.

Фурната се включва на 180 °С без вентилатор, след което си намирате някаква работа за около 3 часа и половина. Като я извадите и отворите (много внимателно, че наистина пари!), освен аромата, който няма как да се опише, вътре ви очаква подобна гледка:
Да ви е сладко! Днес няма да сте на диета!



И едно уточнение – пробвал съм рецептата в йенска тенджера с капак и не става същото, така че бягайте примерно да Женския пазар за гърне с похлупак и го използвайте повечко, че да ви стават ястията все по-вкусни! Ех, като казах това, се сетих за боба в гърне… Ама това ще е за друг път – но сега, когато ми е в главата, ще е скоро! ;)