Търсене в този блог

неделя, 29 април 2018 г.

САЛАТА „ЦЕЗАР“




Цялата тънкост на тази салата се състои в дресинга, който трябва да се уцели  на вкус и на консистенция. Останалото е едва ли не скубане на маруля (както твърдят, че е била в оригиналната рецепта) или айсберг. На мен повеече ми се връзва с айсберг…

Необходими продукти:
салата айсберг (маруля)
2 айца
2 ч.л. горчица
3-4 филенца маринована аншоа
150 мл. зехтин
1-2 скилидки чесън
1 ч.л. оцет
1 с.л. сос „Уорчестър“
150 гр. сирене „Пармезан“ (може да се замени „Гран Падана“)
2-3 филии стар хляб
сол на вкус
черен пипер на вкус

Приготвяне
Започва се с крутоните. За целта хлябът се нарязва на кубчета със страна около 1 см. 

Те се слагат в купа и отгоре се поръсват с малко зехтин. Разбъркват се ръка и се поръсва още малко зехтин. Продължава се докато по всички крутони попадне малко от зехтина, но в никакъв случай не трябва да са подгизнали или да капе от тях.

Аз използвах овкусен с подправки зехтин, в който си бях мариновал сирене – оказа се страхотно добро хрумване. Така получените съвсем леко мазни крутони се поставят в тава или върху хартия за печене и се запичат в предварително загрята фурна на 180 °С до добиването на приятно златист цвят.


Вадят се от фурната и се оставят да изстинат.
Пристъпва се към дресинга. В подходящ за пасатор съд или в блендер се слагат жълтъците на двете яйца (белтъците се запазват), които трябва да са обработени по начин, който гарантира в най-голяма степен елиминирането на вероятността за салмонелоза (виж рецептата за тирамису). Към тях се добавят горчицата, аншоата, 100 мл. зехтин, пресования чесън, оцета, соса „Уорчестър“, солта, черния пипер и около 50 грама настърган пармезан. Сместа се разбива с пасатора или блендера, като със сигурност консистенцията ѝ ще е твърде гъста за дресинг. За да се разреди се добавят по 1 с.л. от белтъците на яйцата, като се продължава до момента, когато тя стане малко по-течна от майонеза (обикновено отиват половината от белтъците). С това най-пипкавият етап от тази рецепта е приключил.
Същинската салата се приготвя като айсбергът се накъсва на едри парчета с ръце.

Към него се добавя останалото сирене „Пармезан“, което трябва да е настъргано на люспи. Добавя се и по малко от дресинга до момента, когато салатата ще е покрита с него, но той няма да се стича от нея,  като всичко се размесва много добре с ръце.

Сервира се в индивидуални порции, като най-отгоре се слага от крутоните.  

Ако човек не е любител на постния ѝ вариант, може да добави към салатата нарязани на ленти запечени на скара пилешки филета или пък направо панирани с корнфлейкс, както на мен ми харесва най-много.



ПАНИРАНИ ПИЛЕШКИ ФИЛЕНЦА С КОРНФЛЕЙКС




Това е рецепта за едно страхотно бирено мезе… Няма какво повече да говоря, така че преминавам директно към рецептата. Няма да работя с точни количества, тъй като не се знае колко души ще пият бира, нито колко бира ще изпият. Така че количествата в рецептата – според ситуацията и нуждата.

Необходими продукти:
пилешки гърди
брашно (за овалване)
яйца (за панировката)
корнфлейкс (за панировката)
сол
черен пипер
сос „Уорчестър“

Приготвяне
Гърдите се нарязват на продълговати парчета с дебелина около 1,5 – 2,0 см.

Поръсват се на вкус със сол и черен пипер, след което се заливат със соса „Уорчестър“ (от него се слага толкова, колкото да не протече, а да остане по филетата).

Хубаво е на този етап да се забравят за няколко часа в хладилника, като колкото по-дълго време - толкова по-добре. Приготвя се подходящ тиган с толкова мазнина, че да могат да потъват в нея (аз използвам висока касерола с малък диаметър, така че да се пържат „дийп фрай“ в малко олио, като ги правя по 3-4 наведнъж, което не е проблем, тъй като се изпържват бързо). Приготвят се три съда: 1 с брашно за овалване, втори с разбити яйца и трети с натрошен корнфлейкс (аз използвам найлонов плик, като го мачкам с ръка в него).


Филетата най-напред се овалват в брашното, след това в яйцето и накрая в натрошения корнфлейкс. Пържат се в предварително сгорещена мазнина до златист цвят. Добре е да се отцедят върху домакинска хартия преди сервиране.
Ами това е от мен… Всъщност нещо последно – дано имате изстудена бира, че следва наздраве!


СЛАДКИШ „БРАУНИ“




Хич нямах намерение да приготвям сладкиши, ама си купих мултикукър, който в момента разучавам. Изненадах се като видях, че има рецепта и за сладкиши. Е, какво пък, казах си аз – най-много да изхвърля продуктите или да ям с лъжица. А и ме глождеше любопитството как се приготвя тесто в тенджера под налягане… Разбира се, както очаквах, не се получи и като отворих уреда той си седеше с вид на нутела, така че го пъхнах директно във фурната, където резултатът ме изненада много приятно. Така че споделям преживяването, а следващия път – директно във фурната!

Необходими продукти:
220 гр. краве масло
340 гр. захар
4 яйца
150 гр. брашно
½пакет бакпулвер
2 течни есенции от ванилия
1 ч.л. сол
100 гр. какао
100 гр. ядки по избор (аз използвах 50 гр. суров шам фъстък и 50 гр. сурови кедрови ядки)
прясно настъргана кора от лимон

Приготвяне
Най-напред с миксер се разбиват яйцата със захарта и маслото (което е добре да е оставено навън, че да е омекнал). Отнема малко време докато се получи напълно хомогенна на вид смес. Към нея по малко се добавя брашното, като се бърка през цялото време. Добавят се бакпулвера и солта, последвани от ванилията. Бърка се до получаването на напълно еднородна смес. Накрая се прибавя какаото и се разбърква за последно с миксера. След като сместта е готова, към нея се добавят ядките и настърганата кора от лимон. Разбърква се с лаажица. Пече се в тава или форма (предварително намазана с масло и поръсена с малко какао, така че да не залепне и да може да се извади) във фурна на вентилатор на 180 °С, като се следи и след получаването на кора отгоре се проверява през 5 мин. с клечка за зъби (когато се извади по нея не трябва да има останало от сладкиша). Изважда се и се оставя да изстине. Обръща се върху подходящ поднос и за красота може да се поръси с малко пудра захар през цедка.