Търсене в този блог

четвъртък, 13 април 2017 г.

КЮНЕФЕ

Който ме познава, знае добре, че не съм особено голям фен на сладкарските изпълнения, а още по-малко на тяхното приготвяне. Винаги, когато ми се е дояждало нещо сладко, съм отивал в някоя от наистина добрите сладкарници, които напоследък се нароиха. Но има неща, към които необяснимо за мен се влюбвам и които за съжаление човек трудно може да намери в София. Такъв е случаят с кюнефето, с което се запознах преди години в един ресторант в Момчилград и което никога не пропускам да си поръчам, когато съм в турски ресторант. Последния път беше преди около десетина дни и да си призная, цената малко ме изненада. Тогава се замислих, че може би трябва да видя как се приготвя, а то взе, че се оказа, че не е никак трудно. След като изчетох 7-8 рецепти, пообикалях около час из арабските магазини за суров кадаиф и един не съвсем визуално успешен опит, от втория път взе че стана чудесно!
Първата стъпка от приготвянето на кюнефето започва с издирването на суров кадаиф, моцарелата и ядките. Докато последните неща не са особено трудни за намиране, то намирането на суровия кадаиф може да се окаже истинско предизвикателство. Съвет за живеещите в София – арабските магазини на ул. Цар Симеон. Аз успях май от четвъртия опит. Самият кадаиф се оказа, че се продава в разфасовки от 1 кг, замразен във фризер, така че трябва също да се предвиди време за размразяването му.
А ето как го направих аз, компилирайки различните рецепти, които прочетох:

Необходими продукти (за една порция):
суров кадаиф – около 100-120 гр. (не съм го мерил точно)
моцарела (заместител на оригиналния неузрял кашкавал) – около 60-70 гр.
краве масло – около 50 гр.
смлян суров шам фъстък –около една супена лъжица с връх за украса и аромат
кедрови ядки – около една супена лъжица

За сиропа (за една порция):
75 гр. захар
50 мл. вода
сокът на четвърт лимон

Приготвяне
Започва се със сиропа, тъй като той трябва да е студен. Захарта се разтваря във водата на котлон като се бърка да не загори, че е гъст, като бъркането продължава докато се избистри напълно. След това се добавя лимоновия сок и се разбърква още малко. Дръпва се от котлона и се оставя да изстине. При приготвяне на различно количество кюнефе сиропът трябва да е в съотношение захар:вода – 1,5:1 част.
Самото кюнефе се приготвя като първо се разтапя маслото. След това на дъното на съд с подходяща форма и размер, който да става за печене във фурна (аз избрах онези т. нар. шоли, в които едно време в детската градина ми сервираха добре разреден с вода компот от афъзки, или таратор, направен от помията от мити буркани от кисело мляко и настъргани обелки от краставици), и който предварително е бил намазан навсякъде с масло, се разстила около ¼ от кадаифа за една порция. Върху него се наръсват половината от кедровите ядки, след което върху тях се застила още ¼ от кадаифа. Притиска се добре и силно с ръка, след което се слага моцарелата, като е желателно между нея и ръба на шолата да остане около сантиметър (да не загори за метала, ако разтопената моцарела достигне до стената). Получения „ров“ около сиренето се запълва плътно с кадаиф, слага се още малко върху сиренето, след което се наръсват останалите кедрови ядки. Най-отгоре се покрива с останалия кадаиф, след което се притиска силно.  Полива се с разтопеното масло и се поръсва настъргания шам фъстък за красота и аромат (колкото повече, толкова повече!). Пече се до златисто в предварително загрята на 200 °С фурна без вентилатор (отнема около 20-30 мин.). Вади се от фурната и се залива със студения сироп, след което се изчаква няколко минути да попие. Яде се направо от шолата или може да се извади в чиния, важното е да се яде горещо. От опит знам, че може да се гарнира и със сметанов сладолед или със заквасена сметана, както пишеше в единия от сайтовете. И тъй като, независимо дали е гарнирано с нещо или не, кюнефето е калорийна атомна бомба, то то спокойно може да замести цялата вечеря, както се получи при мен…










2 коментара: