Търсене в този блог

сряда, 24 юли 2019 г.

ПЪЛНЕНИ С КАЙМА ПАТЛАДЖАНИ СЪС СОС БЕШАМЕЛ




Готварските ми настроения напоследък са като лятото тази година – някак си непостоянни и противоречиви. В тази връзка хем ми се яде лятна лека храна, хем ми се яде нещо сготвено. С тази мисъл в главата купих кайма от младо теле без ясна представа каква съдба я очаква. Но минавайки покрай щанда със зеленчуците и виждайки едни малки симпатични розови патладжанчета, веднага реших да експериментирам с рецептата ми от преди седмица за пълнени тиквички с месо и бешамел. Речено – сторено! И въобще не съжалявам, тъй като май станаха дори и по-вкусни от тиквичките…

Необходими продукти (за 6 летни порции):
3 малки патладжана (около 800-900 гр., за предпочитане бели или розови заради кората)
500 гр. телешка кайма (зимата в студа свинска)
1 голяма глава лук
1 с.л. доматено пюре
50 гр. краве масло
50 гр. брашно
500 мл. прясно мляко
100-150 гр. кашкавал
сол
черен пипер
3-4 с.л. олио (за пържене)

Приготвяне
Патладжаните се измиват, разрязват се на равномерни половини, след което вътрешността им се издълбава с лъжица, така че да се получат „лодки“.



Материалът от издълбаването на лодките се запазва.

Лукът се нарязва на не много ситно, след което се запържва в олиото заедно със сърцевината на патладжаните – докато стане златист, а сърцевината омекне и се свие.




Слага се каймата и се запържва при непрекъснато бъркане.

Малко преди тя да е готова, се добавят доматеното пюре и подправките на вкус, като се бърка още 2-3 минути.

Готовата плънка се разпределя в издълбаните патладжани, след което те се слагат във фурната да се пекат на 180 °С с вентилатор за 35-40 минути.

През това време се приготвя бешамелът (виж тук). Тавата се вади, след което патладжаните се поливат равномерно един по един с бешамела.

Кашкавалът се настъргва, след което се разпределя върху полятите с бешамел патладжани. 

Тавата се вкарва обратно във фурната и се пече на 180 °С без вентилатор докато кашкавалът се запече и добие златист цвят.

Bon appétit!


понеделник, 22 юли 2019 г.

СВИНСКИ ВРАТ С ЛУК В МУЛТИКУКЪР




Да, дори и на мен понякога скарата може да ми омръзне (макар и не за дълъг период от време)… А какво би направил човек, ако си има хубаво парче свински врат, което е бил купил предварително с цел да го опече на скарата? Ами сготвя си го! А какво прави, ако го домързява леко в жегата и не му се занимава много – сеща се, че има мултикукър и импровизира. И понеже импровизацията се получи повече от успешно, реших да я споделя в блога.

Необходими продукти (за 4 порции):
700-800 грама свински врат (добре оформено парче)
2 много големи глави стар лук
4-5 скилидки чесън
50 гр. краве масло
сол
черен пипер
1-2 изстудени бири (само за летния вариант на рецептата)

Приготвяне
Вратът се нарязва на дебели парчета от около 1,5-2,0 см, които се подправят със сол и черен пипер на вкус.



Лукът се нарязва на по-груби полумесеци, а чесънът се смачква с ножа.



Маслото се слага в мултикукъра, който се включва на режим пържене (в този режим се работи с отворен капак, все едно нещата стават в тигана, като предимството е, че после се мие само тенджерата, а не тиган и тенджера, а пък и нищо не се губи!). Щом са разтопи и започне да цвърчи, нарязаните парчета врат се запечатват за минута-две от двете страни (всичките няма да влязат, поради което се прави на 2-3 пъти).

След като се запечатат, се вадят, а на тяхно място се слага лукът. Обръща се 4-5 минути докато омекне леко, но не е необходимо да се запържва в маслото до златисто.


Слага се чесънът (не по-рано, че да не прегори и да даде лош привкус!), разбърква се, след което парчетата месо се подреждат внимателно върху лука, така че да го покриват плътно и изцяло.

Идеята е по време на готвенето соковете да се стичат върху него и да го овкусяват допълнително, а изпаренията от препечения на дъното лук да проникват в месото докато се издигат нагоре (проверена техника от други рецепти в мултикукър). Мултикукърът се превключва на режим „печене“ и капакът му се затваря.

Продължителността на този режим при моя модел е точно 2 бавни бири време (1 час), затова тук се включват добре изстудените бири (впрочем, те могат да се заменят и с нещо друго, включително и цитронада, ако евентуално има месоядни въздържатели).
Може да се сервира и без друга гарнитура, особено ако божествено получилия се лук е повечко. По-нататък нямам желание да обяснявам, тъй като е жега, а читателят не е глупав и ще се сети сам!



понеделник, 8 юли 2019 г.

ПЪЛНЕНИ ТИКВИЧКИ С КАЙМА И БЕШАМЕЛ



Онзи ден видях в супермаркета от сферичните тиквички – толкова симпатични и апетитни ми се сториха, че веднага купих няколко, без да имам идея как да ги сготвя.

В онзи момент единственото нещо, което знаех за бъдещата им съдба, беше, че ще се готвят пълнени разрязани на половинки… А днес реших да импровизирам, че от ориза се дебелее… Е, не че не се дебелее и от продуктите, с които ги сготвих, но идеята се оказа неочаквано добра. Споделям я:

Необходими продукти:
3 броя тиквички (около 1200 грама), може и продълговати
600 гр. кайма
1 голяма глава лук
500 мл. прясно мляко
50 гр. масло
50 гр. брашно
120 гр. кашкавал
2 с.л. доматено пюре
сол
черен пипер
червен пипер
чесън на прах
мазнина за пържене (който каквато предпочита)

Приготвяне
Започва се с бешамелът. Това е необходимо за да има време да изстине и съответно да се е посгъстил като му дойде времето. Рецептата за бешамел може да се вземе от тук. След като той стане готов, тиквичките се измиват и обелват.

Разрязват се на равни половинки, като от долната им част се взима малко, така че да стоят изправени (откъм горната са с „поставки“, които се получават при изрязването на дръжките им).

Сърцевината със семките им се издълбава с лъжица, като материалът се запазва. Трябва да се получат купички.

Ако се използват обикновени продълговати тиквички, трябва да се направят лодки, но пак е важно „лодките да са плоскодънни“, че да не се обръщат.
Лукът се нарязва на ситно, след което, заедно със сърцевината на тиквичките се задушава в тиган на максимален огън в минимално количество мазнина.


Пържи се докато се изпари водата, която сърцевината на тиквичките отделя.

Малко преди да остане само на мазнина, се добавят подправките в количества на вкус, а след тях и каймата и доматеното пюре.

Отново се задушава докато водата, която се отделя от месото, се изпари.

След като плънката е готова, тя се разпределя равномерно в „купичките“ от тиквичките, които се нареждат в тава за печене.

Пекат се около 30-35 мин в предварително загрята фурна на 180 °С и вентилатор (докато самите тиквички са почти готови, тъй като плънката е предварително сготвена).



Вадят се от фурната и се заливат с бешамела, а отгоре се поръсват с настъргания на ситно кашкавал.


Пекат се още 15-20 минути до добиването на златист цвят.
Останалото е ядене…